The second trip, photos of what we did:-)

IMG_4403

There is 17 pieces of PET(ch)air at the EXPO. They are assembled from Polycarbonate meshes and curtain hooks. The hooks are a little unstable and break sometimes, se we are curious if the installation works and the benches are not broken. We also constructed two more benches from the bottles whcih arrived to Milan from Krones one month ago, when they finally fornd their way to the warehouse. We had to bring a big box of hundred bottles through the regular pedestrian entrance to the EXPO, which meant travelling to the warehouse in Rho by train. This was the easiest possible way of transporting all the bottles to the Czech pavilion.

IMG_4422

IMG_4428

(CZ) Na EXPU je nyní umístěno 17 kusů PET(ch)air, které jsou smontovány pomocí dvou desek, vlasců a háčků na záclony. Nyní čekáme, zda háčky budou tak poruchové jako jsme zjistili než jsme tam jeli. Zkonstruovali jsme i další dvě lavičky z namíchaných modrých a průhledných lahví, které jsme den před tím vysvobodili ze skladu od Josephiny. Jeli jsme tam vlakem a box jsme dotáhli pěšky přes klasický vstup a „letištní“ tunel. Nejjednodušší řešení, vlastně. Ono to nádraží nebylo zas tak daleko od skladu ve Rho.

IMG_4429 IMG_4430

 

Some of the benches spent one day in the forst floor in the exhibition of Czech Republic, where they were frequently used by the EXPO visitors, who were looking for their tablets in order to interact with the posters.

Lavičky jsou umístěné ve druhém patře, svůj den ovšem strávili i v expozici krajů, kde byly hojně využívány, neboť tam si lidé rádi sedli, aby vyndali své tablety a využili interaktivity výstavy.

IMG_4379