Studentská soutěž

Ideový návrh 3D tištěné sochy z recyklátu PET.

Digitální továrna

www.petmat.cz/tovarna/

zúčastnit se můžete zde.

Do soutěže se přihlásili studenti se 7 návrhy, přičemž jeden z nich byl variací na původní návrh a pětičlenná porota (viz níže) to také tak pochopila. V soutěži vybrala k realizaci návrh jménem Kaleidoscope od Ekin Ünlü z Technické univerzity v Turecku, který zaujal svým tvarem a interaktivitou. O pouhý jeden bod skončil druhý v pořadí návrh vietnamského studenta jménem Cuong Dovan nazvaný Hexaball, který upoutal zajímavým dělením na povrchu koule a také variacemi na dané téma spolu se světelnou show. Návrh s tématem Zeměkoule a její propojenosti v digitálním světě od Martina Králíka z VUT Brno skončil na třetím místě následován Datovou továrnou od Kláry Peškové a Marie Šrámové připomínající variabilní dětskou stavebnici. Na pátém místě se umístil návrh Digitální továrny z trub a rour od Arthura Sagrandi a šestý poslední model od téhož autora, který opravdu připomíná továrnu. Všem studentům, kteří se do soutěže s těžkým tématem zapojili, gratulujeme a děkujeme za účast!

studentskou soutěž Digitální továrna pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Fakulta architektury ČVUT, realizuje PETMAT z. ú. ve spolupráci s 3D arenou.

Jde o návrh 3D tištěné sochy z PET recyklátu, která ozdobí stánek MPO na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně od 7. do 11. října 2019.

Přihlásit se může každý, kdo splňuje kategorii „student“. Soutěžit mohou jak jednotlivci, tak celé týmy. První tři návrhy dostanou peněžitou odměnu – 1. místo 10.000 korun, 2. místo 7500 korun a třetí místo 5000 korun.

Podmínkou je, aby návrhy byly realizovatelné – tzn. vytisknutelné na 3D tiskárnách, protože 3D tisk má svá specifika. Ideální je propojit technické (3D modelování) a umělelecké ztvárnění.

Každý jednotlivec/tým může přihlásit i více projektů.

Soutěž je anonymní. O vítězi rozhodne odborná porota složená z renomovaných sochařů, zástupců FA ČVUT a MPO.

Studenti nebo týmy studentů mohou od poloviny května do 15.června soutěžit o nejlepší návrh 3D tištěné sochy. V soutěži Digitální továrna, kterou pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Fakulta architektury ČVUT a kterou realizuje PETMAT z. ú., mohou vyhrát až 10.000 korun. Socha, vytištěná z PET recyklátu podle vítězného návrhu, ozdobí Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně od 7. do 11. října 2019.

„Jednotlivci nebo týmy mohou přihlásit i více návrhů. Pokud mají zájem se zúčastnit, mohou se nám hlásit hned a my jim pomůžeme radou, s technikou, nabízíme i možnost exkurze do 3D tištěného světa,“ vysvětlila Kateřina Nováková z pořádajícího seskupení PETMAT, z.ú. který se dlohodobě zabývá otázkou recyklace a architekturou z PET lahví.

Přihlásit se může každý, kdo splňuje kategorii „student“. Soutěžit mohou jak jednotlivci, tak celé týmy. První tři návrhy dostanou peněžitou odměnu – 1. místo 10.000 korun, 2. místo 7500 korun a třetí místo 5000 korun. Podmínkou je, aby návrhy byly realizovatelné – tzn. vytisknutelné na 3D tiskárnách, protože 3D tisk má svá specifika. Ideální je propojit technické (3D modelování) a umělecké ztvárnění.

Soutěž je anonymní. O vítězi rozhodne odborná porota složená z renomovaných sochařů, zástupců FA ČVUT a MPO.

Vítězný návrh vytisknou majitelé 3D tiskáren z celé ČR metodou tzv. participačního tisku. Na speciálně vytvořené webové stránce si dobrovolníci vyberou jednotlivé díly „do skládačky“, skupina PETMAT jim pošle filament, tedy tiskovou strunu, a hotové části sochy pak odešlou zpět k zkompletování. Tímto způsobem už v předcházejících letech vzniklo několik uměleckých děl pro festival betlémů v Jindřichově Hradci.

Porota:

  • PhDr. Petra Solská – MPO
  • Ing. arch. Jiří Vele – PETMAT
  • MgA. Michal Trpák Ph.D.