Digitální továrna

0 0 152
Celkem dílů: 152
Ve Studentské soutěži, vyhlášené MPO a FA ČVUT, zvítězila Ekin Unlu z Turecka se svou sochou nazvanou Kaleidoscope. Zveme vás k účasti na tisku uměleckého díla, které bude vytištěno z prvního recyklovaného PET filamentu v Česku a ozdobí mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.
více info. ↓
Kaleidoscope

Tiskaři

Partneři

Jak na to

  1. Vyberte si díleček ze sochy
  2. Vyplňte kontaktní údaje
  3. Přijde Vám mailem link ke stažení .stl
  4. Stáhněte si soubor k tisku
  5. My vám pošleme filament k tisku na zadanou adresu
  6. Vy vytisknete svůj dílek do společné sochy, max. velikost 19x19x19 cm
  7. Napíšete nám mail: hurá, mám to!
  8. Domluvíme se, jak si ho vyzvedneme
  9. Dostanete od nás diplom a dárek
  10. Přijďte na slavnostní vernisáž výstavy a drink

O projektu

Soutěž s názvem Digitální továrna byla uspořádána z iniciativy ministerstva průmyslu a obchodu, které se snaží tímto způsobem poukázat na možnosti a změny naší doby, na posun od čisté mechaniky k digitalizaci procesů. Chce také zviditelnit nové technologie, kde 3D tisk je rozšířeným reprezentantem. Byla vyhlášena studentská soutěž, aby se do projektu zapojila generace nastávající a ukázala, že zná potenciál této technologie a umí ji využít. Se zadáním se mpo obrátilo na PETMAT z.ú. a Fakultu architektury ČVUT v Praze. PETMAT má zkušenosti s 3D tiskem recyklátu PET i se sdíleným tiskem, neb v minulosti organizoval podobné projekty.

Cílem je vytisknout z recyklátu interaktivní svítící sochu, která bude zdobit stánek MPO 7.-11-10. Na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Ze všech přihlášených projektů byly vybrány tři oceněné a nejlepší byl zpracován ke sdílenému tisku. Zde je možné zapojení široké veřejnosti, přes webové rozhraní je možné prohlédnou zblízka každý díl a vybrat si jeden nebo více k tisku. K dispozici pak bude zdarma nově vyvinutý filament z recyklátu PET od firmy EKO MB.

O nás

PETMAT z. ú. je nezisková organizace, která se od roku 2016 zabývá recyklátem PET v architektuře a designu. Poslední dobou se věnuje vývoji recyklované 3D struny do domácích 3D tiskáren k dennímu použití. Více info a přehled projektů je k vidění zde www.petmat.cz.

Doménou PETMATu je také návrh a výroba větších objektů, které jsou složeny z 3D vytištěných dílů a vyrobených pomocí sdíleného tisku. Nedílnou součástí PETMATu je jeho výzkumná složka, zakotvená na FA ČVUT, která zavádí výzkum na poli recyklace plastu do výuky ateliérů v rámci experimentálního ateliéru. Organizace je aktivní také v osvětě, se svou výstavou a workshopem se účastní veřejných osvětových akcí.

Soutěž

Jde o návrh 3D tištěné sochy z PET recyklátu, která ozdobí stánek MPO na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně od 7. do 11. října 2019. Přihlásit se mohl každý, kdo splňoval kategorii „student“. Soutěžit mohli jak jednotlivci, tak celé týmy. První tři návrhy dostanou peněžitou odměnu – 1. místo 10.000 korun, 2. místo 7500 korun a třetí místo 5000 korun. Podmínkou bylo, aby návrhy byly realizovatelné – tzn. vytisknutelné na 3D tiskárnách, protože 3D tisk má svá specifika. Ideální je propojit technické (3D modelování) a umělecké ztvárnění. Každý jednotlivec/tým mohl přihlásit i více projektů. Soutěž byla navíc anonymní. O vítězi rozhodla odborná porota složená z renomovaných sochařů (Tomáš Medek a Michal Trpák, zástupce FA ČVUT (Jiří Soukenka a Jiří Vele) a MPO (Petra Solská).

Porota