3Dění

10 4 92
Celkem dílů: 106
Život v kostce - sdíleně 3D tištěná socha z recyklátu PET
více info. ↓

Tiskaři

Partneři

Jak na to

  1. Vyberte si díleček ze sochy
  2. Vyplňte kontaktní údaje
  3. Přijde Vám mailem link ke stažení .stl
  4. Stáhněte si soubor k tisku
  5. My vám pošleme filament k tisku na zadanou adresu
  6. Vy vytisknete svůj dílek do společné sochy, max. velikost 19x19x19 cm
  7. Napíšete nám mail: hurá, mám to!
  8. Domluvíme se, jak si ho vyzvedneme
  9. Dostanete od nás diplom a dárek
  10. Přijďte na slavnostní vernisáž výstavy a drink

O projektu

Projekt 3Dění byl iniciován Místní akční skupinou Dačice II ve spolupráci se základními školami v Dačicích a okolí. V první fázi dopstaly školy 3D tiskárnu Flsun a školení, jak s ní zacházet, aby sloužila k výuce. Jde o seznamování žáků s procesy řízenými digitálními technologiemi a prozkoumávání inovativních technologií. V neposlední řadě jde o zapojení škol do společného procesu tvorby uměleckého díla. Během ledna také pokračuje sběr lahví ve školách, na kterém MAS Česká Kanada spolupracuje s městem Dačice a firmou FCC Dačice.

V listopadové soutěži podávali žáci návrhy formou obrazů a v online hlasování bylo 6. 1. 2022 vybráno dílo k realizaci. PETMAT nyní vyrobí 3D model, který bude rozdělen na tisknutelné části, které si školy postupně během února rozeberou k tisku. V Březnu se uskuteční v Dačicích složení a rozsvícení výsledné sochy.

O nás

PETMAT z. ú. je nezisková organizace, která se od roku 2016 zabývá recyklátem PET v architektuře a designu. Poslední dobou se věnuje vývoji recyklované 3D struny do domácích 3D tiskáren k dennímu použití. Nyní se ve spolupráci s Plastenco s.r.o. zaměřuje na zajímavý a osobitý design, který je vždy díky využití recyklovaného materiálu ztělesněním cirkularity.Více informací na www.plastenco.cz a www.petmat.cz.

Doménou PETMATu je také návrh a výroba větších objektů, které jsou složeny z 3D vytištěných dílů a vyrobených pomocí sdíleného tisku. Nedílnou součástí PETMATu je jeho výzkumná složka, zakotvená na FA ČVUT, která zavádí výzkum na poli recyklace plastu do výuky ateliérů v rámci experimentálního ateliéru.

Soutěž

Děti ze škol, zapojených do projektu MAP Dačice II, během listopadu vytvářely návrhy sochy na téma Život v kostce. Po celý prosinec si zájemci mohli výkresy i prostorové instalace, které navrhli žáci základních škol v Dačicích, Starém Hobzí, Budíškovicích, Studené a Českém Rudolci, prohlédnout na Infocentru Dačice. V soutěži šlo o návrh 3D tištěné sochy z PET recyklátu, která ozdobí náměstí v Dačicích a poté poputuje po atriích jednotlivých zúčastněných škol. Do soutěže se zapojilo přibližně 150 dětí ze 6 škol v Dačicích a okolí. Odborná porota vybrala k realizaci návrh ze ZŠ a MŠ Studená, který skončil druhý ve veřejném hlasování. Vítězný návrh veřejného hlasování vyhráli žáci ze ZŠ Komenského v Dačicích. Obě díla budou odměněna.

Porota